blisko

Komisja Europejska grozi Facebookowi sankcjami. "Postępy nie zaakceptować są wystarczające"

  • Dom
  • Ze swiata
  • Komisja Europejska grozi Facebookowi sankcjami. "Postępy nie zaakceptować są wystarczające"
Facebookowi grożą sankcje? «Musi dopasować się do przepisów»  Wraz ze świata

Facebook musi podporządkować się unijnym regulacjom dotyczącym konkurencji poprzednio końcem 2018 roku, inaczej grożą mu sankcje - poinformowała w czwartek unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viera Jourova na konferencji prasowej w Brukseli.

Viera Jourova dodała, że przedstawiciele Facebooka zapewnili ją, że firma dostosuje do unijnych przepisów wszelkie wprowadzające przy błąd konsumentów warunki propozycji, jednak w jej ocenie proces ten trwa zbyt długo.

- Komitet Europejska prowadzi w tej sprawie dialog z Facebookiem, ale postępy są niewystarczające - oceniła. - Pragnę zobaczyć efekty - rzekła.

Facebook i Twitter na dywaniku w amerykańskim Kongresie

Jourova zapowiedziała, że jeśli Facebook odrzucić wdroży w pełni zmian dotyczących konsumentów przed końcem bieżącego roku, zaapeluje aż do organizacji konsumenckich, aby błyskawicznie po Nowym Roku nałożyły sankcje na Facebooka.

Prawo do informacji

Przypomniała, że po sprawie Cambridge Analytica wiele osób informowało, iż chciałoby wiedzieć, jak portal wykorzystuje ich dane osobowe.

- Mało osób wie, że Facebook udostępniał dane stronom 3 albo że ma kompletne prawa autorskie do np. zdjęć, które są publikowane przez użytkowników na wortalu, nawet gdy zdecydujemy się na usunięcie konta - zaznaczyła.

Jak dodała, KE chce, by interesanci portalu mieli pełną przytomność sposobu jego działania. a mianowicie Facebook ma w Europie nieomal 380 mln użytkowników jak i również oczekuję, że będzie wobec nich bardziej odpowiedzialny i będzie wobec nich postępował fair - zaznaczyła Jourova.

Cambridge Analytica

Sprawa Cambridge Analytica dotyczyła udostępnienia danych ponad 80 mln użytkowników Facebooka do tej firmy analitycznej. Świadcząc usługi dla swoich klientów, wykorzystywała ona informacje pozyskane wraz z Facebooka do profilowania odbiorców pod kątem preferencji wyborczych i wpływania na katalogów decyzje polityczne. Sprawa zrobiła międzynarodowy skandal.

Facebook prosił banki o dostęp do informacji o transakcjach z kart i stanie konta

Jeszcze po maju po wysłuchaniu szefa Facebooka Marka Zuckerberga przy Parlamencie Europejskim komisarz Jourova informowała, że Facebook wykonał krok, by odzyskać zaufanie użytkowników.

"Zuckerberg zapowiedział dziś wprowadzenie wielu odmian, w tym dotyczących przejrzystości ogłoszeń wyborczych. Chcę wierzyć, że są to sygnały wskazujące, że Facebook wykaże się większą odpowiedzialnością względem ogromnej ilości danych osobowych powierzonych mu przez użytkowników" – napisała wtedy Jourova w specjalnym oświadczeniu.

Jak podkreślała, UE musi uzyskać pewność, że takie przypadki jak sprawa Cambridge Analytica nie zdarzą się ponownie.

- Zrobiliśmy za mało, by zabezpieczać użytkowników Facebooka - mówił wtedy Zuckerberg w Parlamencie Europejskim. Podkreślił, że jego firma będzie chciała w pełni zastosować się w celu wchodzących w życie unijnych regulacji ochrony danych osobowych, a nawet gotowa jest pójść krok dalej, zapewniając korzystającym z Facebooka likwidowanie "ciasteczek".

Dodał, że regulacje są ważne, ale po warunkiem, że nie zaakceptować będą hamowały rozwoju oryginalnych technologii. Wyraził też chęć uczestniczenia w pracach ponad tworzeniem nowego prawa.

cBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

CBA zatrzymało kolejną osobę z grupy powołującej się dzięki wpływy przy tworzeniu CPK

Podatki, taryfy, akcyza. Rząd ma projekt na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Carlos Ghosn został usunięty spośród rady dyrektorów Nissana

Były prezes Nissana Carlos Ghosn pozostał usunięty z rady kierowników koncernu na nadzwyczajnym spotkaniu udziałowców w Tokio. W związku z tym firma zerwała ostatnie więzy łączące ją z menedżerem…...

Czytać