blisko

Rosja postawiła na srebro i euro. I to był zły wybór

  • Dom
  • Ze swiata
  • Rosja postawiła na srebro i euro. I to był zły wybór
Bank Rosji: rezerwy walutowe wówczas ponad 350 mld dolarów  Ze świata

Rezerwy walutowe Rosji wynoszą 358, 3 mld dolarów - poinformował w czwartek Bank Rosji, który skupował ostatnio na dużą skalę obce waluty, by zabronić spadek wartości rubla. Bloomberg wylicza, że Moskwa straciła 200 mln dolarów, nabywając złoto i euro, które miały pozwolić jej przy odbudowywaniu rezerw. I wciąż wiszą na nią ciemne chmury - tym razem zagrożenie nie płynie z rynku ropy, tylko ze strony amerykańskiego banku środkowego.

W czwartek, nazajutrz po tym jak bank centralny Rosji przestał nabywać dewizy (po wydaniu w tą operację 10 mld dol. ), notowania rosyjskiej waluty spadły ponownie; za dolara płacono 59, dwóch rubla.

Pod wystarczy minionego roku rosyjskie rezerwy wynosiły około 400 mld dolarów i co miech topniały, by w kwietniu nieco odbić.

Bloomberg pisze, że szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina popełniła błąd, koncentrując się na inwestycjach banku w złoto i w €. Rosja zgromadziła więcej euro niż amerykańskiej waluty na raz pierwszy od 2004 roku, a wielkość zasobów złota potroiła się, licząc od 2005 roku.

Tymczasem oba aktywa tanieją, a to odbija się na rosyjskich rezerwach. Bloomberg wylicza, że Moskwa traciła w ten sposób 200 mln dolarów w ostatnim czasie. Euro potaniało na temat 9, 5 proc. przy stosunku do dolara, natomiast złoto - o jedenastu, 4 proc. polski.

Jak czytamy, Bank Rosji jeszcze niedawno przywidywał, że może osiągnąć rezerwy walutowe na poziomie 500 mld dolarów w ciągu szóstej lat. Jednak teraz osiągnięcie takiego wyniku wydaje się niemożliwe.

Źródło: cbr. ru Tygodniowy indeks rosyjskich rezerw - wiadomości rosyjskiego banku centralnego

Z danych rosyjskiego instytucji finansowej centralnego wynika, że za pośrednictwem ostatni tydzień rezerwy Rosji wzrosły, ale jedynie o 100 mln dolarów. Jednak w porównaniu na początku lipca spadły niemal o miliard dolarów.

Za sprawą spadku cen ropy jak i również wynoszącej 90 mld dolarów interwencji na rynkach w czerwcu rosyjskie rezerwy wyniosły 358, 3 mld dolarów - o prawie trzydzieści proc. mniej niż przy szczytowym okresie 2014 roku kalendarzowego - pisze Bloomberg. Dodatkowym kłopotem dla Rosji ma możliwość też być zapowiadana za pośrednictwem amerykańską rezerwę federalną podwyżka stóp procentowych. To będzie oznaczało dalsze umacnianie się dolara wobec euro.

Do obsługi zadłużenia

Bank Rosji skupował na rynku dewizy również po to, by móc obsłużyć zadłużenie powiązane z emisją

Rosja łapie oddech? Ceny wylegają nieco wolniej, ale niepokoją dane o zbytu

obligacji. Odkąd w 2014 roku notowania rubla zaczęły nieoczekiwanie spadać w związku spośród globalną nadpodażą ropy naftowej i spadkiem jej wartości, Bank Rosji wielokrotnie interweniował, by ratować walutę jak i również dlatego jego rezerwy są znacznie uszczuplone.

Nadmierny spadek kursu rubla stałby się przede wszystkim "niestrawny politycznie" dla rosyjskiej władzy, zaś co więcej słaby rubel bardzo utrudnia utrzymanie po ryzach inflacji, która po czerwcu sięgnęła 15 proc. - powiedzieli analitycy instytucji finansowej Sbierbank CIB w rozmowie z agencją AP.

Jednak analitycy rynku walutowego od kilku miesięcy powtarzają, że rubel jest wciąż przewartościowany. Jego notowania spadły ponownie, gdy rynki światowe obiegła 14 lipca dane o podpisaniu porozumienia pośród Iranem a sześcioma mocarstwami w sprawie programu nuklearnego Teheranu. Na wieść na temat tym, że zniesione będzie embargo na irańską ropę, spadły ceny tego surowca, a wraz z nimi kurs rosyjskiej waluty.

Iran ma drugie co do wielkości złoża ropy na świecie, oraz czwarte największe złoża gazu ziemnego. Według działu analiz Citigroup "Iran szykuje się do frontalnej rywalizacji z Rosją" i będzie walczył na temat odzyskanie udziału w sektorze europejskim, od którego był odcięty od 2012 roku kalendarzowego na skutek międzynarodowych sankcji.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać