blisko

Temat: USA

Amerykańska prasa ostro ocenia politykę Trumpa wobec Meksyku  Ze świata

  • Sekretarz energii AMERYCE chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • CIA uruchomiła rachunek rozliczeniowy na popularnym portalu społecznościowym. Dwa powody
  • Chcą przedłożyć opłaty za wjazd dzięki "najbardziej krętą uliczkę świata"
  • Lot trwa około jedenaście, 5 godziny. Uruchomiono rekordową trasę krajową na świecie
  • Krytyk Banku Światowego świeżym szefem tej instytucji

W czasie krótszym niźli tydzień od objęcia urzędu przez Donalda Trumpa ponad USA zawisło widmo rywalizacji handlowej z trzecim partnerem Ameryki, Meksykiem - komentuje "New York Times". "Washington Post" wtóruje, pisząc na temat "niepotrzebnej wojnie handlowej".

Odnosząc się do zasygnalizowanej przez nową administrację NA JUKATAN możliwości wprowadzenia 20-procentowego cła na towary z Meksyku, "NYT" zaznacza, że "histeria celna to najnowsza odsłona przyprawiającej o zawrót główki fali kłamstw, groźnych projektów politycznych i gróźb wraz z strony Białego Domu od czasu zaprzysiężenia Trumpa w ubiegły piątek".

Trump zapowiada mur, akcje idą przy górę. Zyskuje gigant, który to ma zakłady też w Polsce

"Ignorancki lokator Gabinetu Owalnego"

"Uwidoczniły one jedynie, jak impulsywny i widocznie ignorancki jest nowy zasadźca Gabinetu Owalnego jeśli rozchodzi o gospodarcze i tyczące bezpieczeństwa międzynarodowe relacje, które służą amerykańskim interesom" a mianowicie czytamy w artykule redakcyjnym nowojorskiego dziennika.

"Ta absurdalna groźba, przedstawiona w charakterze propozycja na pokrycie wydatków budowy mury na granicy z Meksykiem, padła tylko kilka godzin po anulowaniu przez prezydenta tego państwie Enrique Nieto wizyty w USA", która miała "poprawić stosunki między dwoma krajami, nadwerężone poważnie przez bezpardonowe czynienie z Meksykanów kozła ofiarnego w czasie kampanii prezydenckiej" - zauważa "NYT".

Ostrzega również, że dopuszczenie do tego, by takie poglądy "wpływały na politykę handlową i zagraniczną po odniesieniu do Meksyku ma możliwość mieć katastrofalne konsekwencje dla pracowników i konsumentów w obu krajach, wziąwszy poniżej uwagę, jak ściśle zespolone są obie gospodarki od wejścia w życie układu NAFTA w 1994 roku". I dodaje, że "nałożenie ceł na Meksyk oznaczałoby wycofanie się z NAFTA, co dotkliwie zakłóciłoby przepływ towarów w Ameryce Północnej i wstrzymało produkcję w fabrykach w USA jak i również Kanadzie".

Najgłębszy od momentu dziesięcioleci rozłam

Również "Wall Street Journal" wyraża wyobrażenie, że Trump doprowadził do odwiedzenia "najgłębszego dyplomatycznego rozłamu między USA a Meksykiem od momentu dziesięcioleci, angażując się w ostry spór na Twitterze, który doprowadził do odwołania przez meksykańskiego prezydenta przyszłotygodniowej wizyty w Waszyngtonie".

Z kolei "Washington Post" wyraża opinię, że "jeszcze kilka dni temu współpraca amerykańsko-meksykańskie było silne, zyskownie dla obu krajów", a w pierwszym tygodniu prezydentury Trump "wydawał się zdeterminowany, by to zmienić a mianowicie i to bez porządnego powodu". Nagle nowy prezydent "podłożył dynamit pod konstrukcją, którą przywódcy różnych frakcji w obu krajach dokładnie wznosili przez dekady" a mianowicie napisano w artykule redakcyjnym zatytułowanym "Trump rozpoczyna wojnę handlową, której nie potrzebujemy".

"Przedstawiciele amerykańskich władz powinni wyjść naprzeciw i dążyć do naprawy szkód wyrządzonych w tym tygodniu. Stanom Zjednoczonym zabrało niemalże dekadę, żeby podnieść się z gruzów ostatniej recesji. Niszcząca dobrobyt wojna handlowa z jednym z najbliższych partnerów Ameryki zagroziłaby wstecz ożywieniu, o które zabiegano od dawna" - pisze "Washington Post".

"NYT" przestrzega ponadto, że "doprowadzenie do załamania meksykańskiej gospodarki jest najpewniejszym sposobem dzięki odwrócenie tego trendu, który to historycznie był napędzany za pośrednictwem siły rynkowe, i w żadnym wypadku nie był powstrzymany za pośrednictwem ogrodzenia czy mury". Definitywnie to "Amerykanie zapłacą za mur, a nie Meksykanie" - podsumowuje dziennik.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać