blisko

Temat: Węgry

Alarm smogowy w Budapeszcie  Ze świata

  • Rekordowo niskie bezrobocie na Węgrzech. Jeden z najlepszych efektów w UE
  • Węgry wygrywają "batalię" w Brukseli. Ale media przestrzegają
  • Chce "wymieść" organizacje Sorosa z Węgier. Bo mogą mieć za duży wpływ na politykę
  • Węgrzy obniżają VAT na niektóre towary
  • Niemiecki koncern inwestuje miliard przy fabrykę aut na Węgrzech

Najniższy, informacyjny stopień alarmu smogowego został wylansowany w Budapeszcie przez namiestnika Istvana Tarlosa – poinformowała w poniedziałek rano rzeczniczka Urzędu Miasta Maria Szuecs Somlyo.

Od następnego dnia zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym przekraczało w stacjach mierniczych stolicy poziom 75 mikrogramów na metr sześc., zaś w niedzielę w sześciu z nich przekroczyło poniekąd poziom 100 mikrogramów – podano w komunikacie zamieszczonym na stronie Urzędu.

"Financial Times": Polska europejską stolicą smogu. Bywa fatalniej niż w Pekinie

Duże zagrożenie

Najniższy poziom alarmu smogowego oznacza, hdy poziom zanieczyszczenia pyłem zawieszonym stanowi zagrożenie dla w szczególności wrażliwych grup ludności – dzieci, osób starszych czy cierpiących na schorzenia stałe.

Wśród dobrowolnych zaleceń profilaktycznych Urząd wymienił m. in. rezygnację z jazdy samochodami osobowymi i korzystanie z transportu publicznego.

Ostrzeżenie

W niedzielę Krajowy Urząd Zdrowia Publicznego powiadomił, że z powodu ogromnego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (o wielkości 10 mikrometrów lub mniejszej) powietrze po trzech miejscowościach na Węgrzech jest niebezpiecznie zanieczyszczone, zaś w sześciu kolejnych – w tym w Budapeszcie – niezdrowe.

Pył zawieszony zawiera substancje organiczne jak i również nieorganiczne, w tym robione przez człowieka. W niemałej koncentracji może powodować kaszel lub trudności z oddychaniem.

airbus Helicopters o caracalach

Airbus Helicopters o caracalach

- Nie działaliśmy w złej wierze, jesteśmy rozczarowani decyzją Ministerstwa Rozwoju - pisze Guillaume Faury, prezes Airbus Helicopters w listowie otwartym do premier Beaty Szydło. Podkreśla, że firma chciała w Polsce stworzyć…...

Czytać