blisko

Temat: Grecja

Eurogrupa bez porozumienia z Grecją  Ze świata

  • Drony pomagają walczyć z kuglarzami podatkowymi
  • Ateny zakończyły program pomocowy. Grecy dalecy od momentu świętowania
  • Pierwsza taka wysepka w regionie. Władze stawiają na "zielone zasilanie"
  • Janis Warufakis w TVN24 Dwukrotnie: "Udają, że kryzys się skończył. Greckiego długu nie da się spłacić"
  • Ciasto "jak włosy anielskie". Przysmaki greckiej kuchni

Wciąż nie ma porozumienia pośród strefą euro a Grecją, które pozwoliłoby na wypłatę temu krajowi kolejnych miliardów euro, ale ministrowie zasobów eurolandu z zadowoleniem przyjęli dotychczasowe działania Aten, dając nadzieję na szybkie sfinalizowanie rozmów.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem mówił na poniedziałkowym nadzwyczajnym spotkaniu ministrów finansów państw strefy € w Brukseli, że zastosowanie reform powinno teraz dać możliwość zakończenie pierwszego przeglądu programu pomocowego.

Oszczędności

Hellada sparaliżowana. Z powodu strajku generalnego przeciwko oszczędnościom

W nocy z niedzieli w poniedziałek grecki parlament przyjął nowy pakiet oszczędnościowy, spełniając tym samym cześć warunków otrzymywania dalszej pomocy od międzynarodowych wierzycieli. Państwa obszary euro, a także Międzynarodowy Fundusz Walutowy domagają się jednak, by Ateny wdrożyły też tzw. pakiet awaryjny, który wszedłby w los, gdyby Grecji nie udało się wypracować ustalonej wcześniej nadwyżki pierwotnej budżetu (czyli nadwyżki bez kosztów obsługi długu).

W ciągu najbliższych dób przedstawiciele instytucji reprezentujących pożyczkodawców mają sprawdzić, czy przyjęte przez Greków reformy istnieją w zgodzie z programem pomocowym uzgodnionym latem minionego roku. Ci przedstawiciele posiadają również na podstawie wskazówek politycznych od ministrów zakończyć prace nad mechanizmem awaryjnym.

Plan

W poniedziałek eurogrupa dała zielne blask dla przygotowania go przy taki sposób, jak zaproponowała Grecja, co oznacza, iż nie będzie konieczności uchwalania wcześniej reform awaryjnych przez grecki parlament, a jedynie przygotowania mechanizmu, który prowadziłby do oszczędności.

Pakiet ten miałby być uruchomiony, jeśli Grecji nie uda się wypracować nadwyżki pierwotnej w budżecie w wysokości 3, 5 proc. przy 2018 r. Dijsselbloem tłumaczył, że działania przewidziane po mechanizmie mogą być później zastąpione przez reformy strukturalne, w tym również zwiększające dochody do budżetu.

Prywatyzacja

10 bajkowych hoteli, które musisz odwiedzić. Tu poczujesz się jak przy raju

Ministrowie zgodzili się też, że do czerwca powstanie zarząd funduszu prywatyzacyjnego, który ma pomóc po sprzedaży majątku Grecji po celu spłaty zadłużenia. Fundusz ma być w posiada operacyjny do września.

Eurogrupa ustaliła, że na najbliższym posiedzeniu 24 maja zainteresuje się kwestią długu Cypru. Wcześniej na ten rzecz mają rozmawiać jej profesjonaliści, którzy przygotują propozycje rozwiązań, tak by ulżyć nim krajowi w spłacaniu zobowiązań. Wykluczone jest jednak umorzenie zadłużenia.

Grecja chce wypłaty kolejnej transzy wraz z wynoszącego 86 mld € pakietu pomocowego. Kredytodawcy nie zaakceptować chcą się jednak dzięki nią zgodzić, dopóki nie zostanie ukończony przegląd wykonania reform, który ciągnie się od kilku miesięcy. Język homera rząd jest pod coraz większą presją w związku ze zbliżającymi się kolejnymi płatnościami. W razie braku nakładów nad krajem znowu zawiśnie widmo bankructwa i po konsekwencji wykluczenia ze obszary euro.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać