blisko

Temat: Gospodarka

Gerhard Schroeder w rosyjskiej korporacji Rosnieft?  Ze świata

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec wraz ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka wzrasta, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Przyjmując proponowane mu przez Moskwę stanowisko we władzach rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft, były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder stałby się "sługusem autorytarnego systemu" Władimira Putina - pisze przy czwartek "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder oświadczył po czwartek w wywiadzie na rzecz szwajcarskiej gazety "Blick", że pomimo krytyki ze strony własnej partii SPD nie zaakceptować zrezygnuje z kandydowania na stanowisko w zarządzie rosyjskiego koncernu paliwowego Rosnieft, gdzie jego pensja wyniesie 350 tys. dolarów rocznie.

Polak będzie szefem gazociągów na Ukrainie

- Nie zgadzam się z opinią, że przyjmując wówczas stanowisko, zaszkodzę mojej partii - powiedział socjaldemokratyczny polityk, który w latach 1998-2005 kierował niemieckim rządem.

- Wezmę udział po wyborach (do zarządu Rosnieftu) pomimo tej całej opinii, która jest moim w mniemaniu niesłuszna - zaznaczył.

Skandal?

Berthold Kohler, autor artykułu w czwartkowym "FAZ" pisze, że "Schroeder nie robił tajemnicy ze swojej przyjaźni z byłym funkcjonariuszem KGB (tj. Putinem - red. ) poniekąd wtedy, gdy był wciąż kanclerzem Niemiec. 'Demokrata z brakiem skazy' Putin nie zapomniał mu tego" - pisze Kohler, przypominając, że wówczas gdy na jesieni 2005 roku kalendarzowego Schroeder stracił władzę, bezzwłocznie dostał miejsce w zarządzie spółki Nord Stream.

"Już wtedy ta postanowienie uważana była za niestosowną, by nie powiedzieć - skandaliczną. Jako kanclerz Schroeder mocno wspierał projekt gazociągu forsowany przez Moskwę, an odrzucany przez Polskę jak i również innych sojuszników Niemiec dzięki Wschodzie" - czytamy po "FAZ".

Autor wspomina, że umowa o budowie gazociągu Nord Stream pozostała podpisana na 10 dób przed wyborami do Bundestagu, a Schroeder przy naszej okazji dziękował Putinowi zbytnio "okazaną mu przyjaźń".

Kohler wtrąca w tym miejscu, że w relacjach między obu politykami nie brakowało gestów przywiązania. Dwanaście miesięcy wcześniej Schroeder i swoim ówczesna małżonka adoptowali rosyjską dziewczynkę, a później chłopca z Rosji.

Większa zależność

"FAZ" zwraca atencję, że Schroeder uzasadniał własne zaangażowanie na rzecz Nord Stream "niemieckimi interesami". "Kto zwiększa import gazu spośród Rosji, nie zmniejsza relacji od tego źródła, a wyraźnie przeciwnie, zwiększa je" a mianowicie ocenia komentator.

Jak dodaje, taką politykę trzeba uznać za problematyczną, bowiem Moskwa traktuje ropę jak i również gaz nie jako artykuły czysto handlowe, lecz jako broń polityczną, której zresztą kilkakrotnie użyła.

Kohler zaznacza, że ze względu na politykę prowadzoną przez Rosję relacje niemiecko-rosyjskie mieszczą się obecnie w głębokim dekoniunkturze. Natomiast pozycja Schroedera przy Putinowskim aparacie władzy, gdzie kierowane przez byłych przedstawicieli służb koncerny paliwowe grają rolę wiodącą, "zmierza do apogeum", jakim byłoby powierzenie byłemu kanclerzowi stanowiska "niezależnego dyrektora" Rosnieftu.

"Gazprom przerzuca gaz z Ukrainy do Niemiec"

Służba u Putina

"Ten Lewiatan połyka na rozkaz Putina wszystko, co ma wrócić pod kontrolę Kremla, w tym resztki rozbitego koncernu Jukos. Rosnieft wypluwa równocześnie miliard, gdy trzeba ratować reżim prezydenta Wenezueli (Nicolasa) Maduro. Gazprom i Rosnieft istnieją na służbie Putina" a mianowicie czytamy w "FAZ".

Nominacja Schroedera na kandydata do władz Rosnieftu jest zdaniem "FAZ" "dowodem powierzenia ze strony Kremla".

"Jeżeli Schroeder przyjmie stanowisko, stanie się ostatecznie sługusem autorytarnego reżimu odchodzącego od momentu zachodnich wartości, o które przecież walczą także socjaldemokraci (Schroeder należy do Socjaldemokratycznej Partii Niemiec - red. )" - pisze w konkluzji Kohler.

Formalność

Schroeder ma zostać 1 z niezależnych dyrektorów koncernu Rosnieft. Władze spółki przewidują powiększenie zarządu z dziewięciu do jedenastu członków. Ostateczna decyzja ma zapaść na zebraniu akcjonariuszy Rosnieftu u dołu koniec września. Zdaniem specjalistów decyzja ta będzie tylko formalnością.

Państwo rosyjskie reprezentują we władzach spółki: szef koncernu Igor Sieczyn, doradca prezydenta ds. gospodarczych Andriej Biełousow i minister energetyki Aleksandr Nowak.

Schroeder jest obecnie przewodniczącym komisji akcjonariuszy spółki Nord Stream, która wybudowała gazociąg z Rosji do Niemiec po dnie Morza Bałtyckiego. Taką samą funkcję pełni w spółce Nord Stream 2, która ma konstruować drugą część tej magistrali gazowej.

Rosnieft wydaje się jednym z rosyjskich przedsiębiorstw, na które Unia Europejska i USA nałożyły przy 2014 roku sankcje po związku z naruszaniem poprzez Moskwę suwerenności Ukrainy.

fundusz VC dla startupów od momentu Komisji Europejskiej - VentureEU

Fundusz VC dla startupów od momentu Komisji Europejskiej - VentureEU

Komisja Europejska we współpracy z Europejskim Funduszem Inwestycyjnym uruchomiła paneuropejski fundusz VentureEU, dzięki któremu większą ilość wiadomości prywatnych i publicznych pieniędz ma być przeznaczanych na inwestycje w startupy. Wedle wstępnych…...

Czytać
fuzje i przejęcia w technologiach w 2015 r. wyniosły 1, 9 mld dol.

Fuzje i przejęcia w technologiach w 2015 r. wyniosły 1, 9 mld dol.

Dobra informacja dla inwestujących w nowe technologie. Przychody z transakcji fuzji i przejęć (M&A) przy sektorze technologicznym osiągnęły najwyższą wartość od czasu szczytu bańki internetowej blisko szesnascie lat temu. Jak podaje Dealogic…...

Czytać