blisko

Temat: Energetyka

COP 20 w Limie. Nadzwyczajnie gorący 2014 rok  Ze świata

  • PKN Orlen analizuje udział w trakcie budowy elektrowni jądrowej
  • Ogromny rozwój zainteresowania taryfą antysmogową. Przedsiębiorstwa stawiają na ekologię
  • Miała pomóc, a zdemoluje branżę. Sprawdź, co zmienia świeża ustawa o "zielonej energii"
  • Apel o prezydenckie weto. Branża obawia się fali bankructw
  • Mocny cios przy farmy wiatrowe. Los gałęzi w rękach prezydenta

Ziemia ociepla się w coraz szybszym tempie jak i również są na to niekwestionowane dowody. Według danych wielkiego Narodowego Centrum Klimatycznego rok 2014 będzie najcieplejszym od momentu 130 lat, kiedy rozpoczyto zbierać dane na ów temat. W stolicy Peru w Limie trwa właśnie szczyt klimatyczny mający przeciwstawiać się globalnym zmianom klimatycznym.

Rok się co racja jeszcze nie skończył, lecz już wiadomo, że którykolwiek z jego 10 pierwszych miesięcy był najcieplejszy w historii.

Coraz cieplej

Średnia temperatura lądu i oceanów między styczniem a październikiem wzrosła o 0, 74 stopnia Celsjusza po stosunku do średniej z ubiegłego wieku. Trend można uznać za trwały także dlatego, że od 100-u lat nie zanotowano nadzwyczajnie zimnego roku.

Globalne ocieplenie jest przyczyną dużej liczby katastrofalnych w skutki anomalii pogodowych, choć nie za każdym razem jedyną.

Kalifornię nawiedziła najgorsza susza od latek 20. ub. wieku. a mianowicie Hodujemy warzywa i owoce dla połowy tego kraju, więc to jest rzecz wagi narodowej - podkreślił Mike Wade, dyrektor kalifornijskiej koalicji na rzecz nawadniania dla rolnictwa.

Władze tego amerykańskiego stanu przyznają, że muszą nauczyć się lepiej gospodarować jej zasobami wodnymi. Ale naukowcy z uniwersytetu Stanford w tymże roku dowiedli również, hdy problem nie zaistniałby po takiej skali, gdyby nie zaakceptować ocieplenie klimatu.

Gra zespołowa

Ale odwrócić zmiany, które dokonują się od momentu dziesięcioleci nie jest naprawdę prosto. Od prawie dziesięciolecia światowi przywódcy co roku kalendarzowego spotykają się na Konferencji Klimatycznej ONZ - COP20. Rozmawiają o odnawialnych źródłach energii i mozolnie ustalają limity emisji dwutlenku węgla. Taki szczyt trwa właśnie w stolicy Peru, Limie. Biorą w nim udział pełnomocnicy 195 krajów.

- Unia Europejska z zaspokojeniem przyjęła niedawne deklaracje Stanów Zjednoczonych i Chin. Przy połączeniu z naszymi decyzjami, to bardzo ważny bodziec dla innych wiodących gospodarek by zwiększyły wysiłki w tym kierunku. Trzeba grać zespołowo i uważać żeby nie było za późno - oznajmiła

Unia Europejska z zadowoleniem przyjęła niedawne deklaracje Stanów Zjednoczonych i Chin. W złączeniu z naszymi decyzjami, to bardzo ważny bodziec dla innych wiodących gospodarek aby zwiększyły wysiłki w tymże kierunku. Trzeba grać zespołowo i uważać by nie zaakceptować było za późno

Elina Bardram, szefowa delegacji Unii Europejskiej

Konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu COP20 ma miejsce w metropolii Peru w Limie i będzie trwała do 12 grudnia. Delegacje z całkowitego świata mają dwa tygodnie, by położyć podwaliny pod spodem globalną umowę klimatyczną, jaka ma zostać zawarta zbyt rok w Paryżu. Domaga się, że w stolicy Francji zostanie zawarte najbardziej ambitne porozumienie klimatyczne, które miałoby zacząć obowiązywać po 2020 roku i zastąpić sprawozdanie z Kioto.

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać
1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

1, 2 mld zł dofinansowania z UE na miły w dziewięciu miastach

Dziewięć miast a mianowicie Bielsko-Biała, Gdańsk, Katowice, Konin, Piotrków Trybunalski, Poznań, Szczecin, Toruń i Wrocław a mianowicie otrzyma 1, 2 mld zł dofinansowania z Unii Europejskiej na 10 lokaty, które poprawią infrastrukturę…...

Czytać