blisko

Gazprom "przejechał się" na umowie z Chinami. Rosjanie mogą sporo stracić

  • Dom
  • Ze swiata
  • Gazprom "przejechał się" na umowie z Chinami. Rosjanie mogą sporo stracić
Gazprom «przejechał się» na porozumieniu z Chinam  Wraz z świata

Historyczna umowa gazowa Gazpromu z Chinami być może okazać się wielką porażką Rosji - pisze amerykański serwis "Business Insider" powołując się na notatkę analityków banku Morgan Stanley. Wskazują oni na opóźnienia przy budowie rurociągu oraz konsekwencje i niskie ceny ropy, które szybciej uderzają po rosyjską spółkę energetyczną.

W maju ub. roku Chiny podpisały z Rosją wieloletni kontrakt na import rosyjskiego gazu. Umowa o wartości szacowanej na ok. 400 mld dolarów dotyczy dostaw 38 mld metrów sześciennych surowca rocznie przez 30 lat. Gaz dzierży płynąć rurociągiem Siła Syberii. Moskwa i Pekin prowadziły negocjacje w sprawie dostaw gazu przez ponad 10 lat.

Duże opóźnienie

Gazprom twardo: ominiemy Ukrainę. Zbyt Turecki Potok zapłaci jedenaście, 4 mld euro

W ostatnim czasie na porozumieniu zaczęły zjawiać się rysy a mianowicie zauważa "BI". Analitycy Morgan Stanley opublikowali w poniedziałek notatkę, w jakiej zasugerowali, iż budowa niezbędnego rurociągu zostanie opóźniona co najmniej o szóstka miesięcy, an eksport gazu rozpocznie się najwcześniej po połowie 2019 roku. Rozpoczęcie dostaw planowano początkowo już w 2018 roku.

"Eksport gazu z Rosji może się rozpocząć nie przedtem niż w maju 2019 roku. Ostateczny termin dokończenia projektu to obecnie maj 2021 rok. Jednocześnie pod spodem koniec lipca Chiny zawiesiły budowę drugiego rurociągu, zaplanowanego do transportu 30 mld m. sześć. gazu rocznie z pół gazowych Zachodniej Syberii do regionu Xinjiang, położonego w północno-zachodnich Chinach - czytamy w notatce Morgan Stanley.

To nie pierwsze problemy tyczące rosyjsko-chińskiej umowy gazowej. Przy ub. tygodniu "Financial Times" zauważył, że umowa odrzucić zapewnia Gazpromowi ochrony po przypadku niskich cen ropy. Według analityków "FT", tuż przy obecnych cenach surowca, umowa z Pekinem jest gwoli Gazpromu nieopłacalna lub poniekąd spowoduje straty.

Ceny ropy pikują

W maju 2014 roku ropa Brent kosztowała sporo ponad 100 dolarów za baryłkę, lecz jej cena zaczęła lecieć w dół niemal natychmiast po podpisaniu porozumienia. Dzisiaj, baryłka ropy kosztuje 56 proc. skromniej niż w maju 2014 roku.

Co większą ilość, zachodnie sankcje nałożone na Moskwę w związku wraz z kryzysem na Ukrainie utrudniają kontrolowanemu przez Kreml Gazpromowi eksport na rynki azjatyckie. Waszyngton zabronił transferu technologii dla niektórych projektów energetycznych, w tym projektu Gazpromu na Morzu Ochockim. Zdusiło to nieco ambicje rosyjskiego giganta dotyczące ekspansji w Azji.

gaz łupkowy: 3Leg Resources wyprzedaje niemieckie koncesje, skupi się na Polsce  Informacje

Gaz łupkowy: 3Leg Resources wyprzedaje niemieckie koncesje, skupi się na Polsce Informacje

Turecki Potok zostanie przedłużony Otwarta droga do 20-letniej umowy na amerykański gaz "Musimy iść do przodu". Nasze państwo chce przyspieszenia prac nad dyrektywą w sprawie Nord Stream 2 Maleje…...

Czytać
10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

10 największych firm świata po rankingu Fortune Global 500

Ranking Fortune Global 500 to jeden z najbardziej prestiżowych, w jakim może znaleźć się przedsiębiorstwo - pięciuset największych u dołu względem przychodów spółek w świecie. W tegorocznym rankingu pojawiło się 10…...

Czytać