blisko

Temat: Grecki dramat

Francuski minister: nie może dotrzeć do czasowego Grexitu  Ze świata

  • Grecja znów w tarapatach. Tusk apeluje o nadzwyczajne spotkanie
  • Grecja zbiera pochwały. Za postępy w wykonania reform
  • Strajk dziennikarzy. Nie chcą reformy emerytalnej
  • Plany reformy emerytalnej wyciągnęły jednostek na ulice
  • Cipras anonsuje, że Grecja nie odstąpi od reform

Francuski minister finansów Michel Sapin powiedział w wywiadzie na rzecz niedzielnego tygodnika greckiego "To Vima", że nie być może dojść do czasowego wyjścia Grecji ze strefy euro, co sugerował jego niemiecki odpowiednik.

- Zareagowałem żywo na tę wskazówkę Wolfganga Schaublego o wyjściu Grecji ze strefy € na maksymalnie pięć lat. Mówienie o 'czasowym Grexicie' jest mówieniem o czymś, do czego nie może dojść. Albo się wysiada ze strefy euro, bądź się w niej pozostanie. Jeśli będzie istniała sposobność czasowego z niej rozwiązania, wystąpią wątpliwości odnośnie do kompletnej unii (monetarnej) - mówił.

Podkreślił, też, hdy test, który przeszedł język homera premier Aleksis Cipras, spowodował, że "zmienił się tej status w oczach europejskich odpowiedników".

Niemiecki minister finansów: Nie zgadzam się z Merkel. Grecja znajduje się na łopatkach

Greckie zobowiązania

Grecja zobowiązała się przedłożyć wiele reform, w poniższym frakcja już od poniedziałku. Frakcja z nich parlament przegłosował w środę, nad następnymi ma głosować 22 czerwca.

Potrzeby finansowe Tunezji eurogrupa oceniła na 82-86 mld euro i tak wiele maksymalnie może wynieść wartość nowego trzyletniego programu pomocowego, trzeciego już od 2010 roku.

Już w poniedziałek Grecja otrzyma pilną pożyczkę pomostową w wysokości siedmiu, 16 mld euro. Pochodzić ona będzie ze nakładów z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacji Finansowej (EFSM), wspólnego gwoli wszystkich państw unijnych, zaś nie tylko strefy €. Pożyczka została udzielona dzięki trzy miesiące.

Pieniądze te pozwolą Grecji w uregulowanie zaległości wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego i spłatę części należności wobec Europejskiego Banku Centralnego przed zakończeniem negocjacji o nowym projekcie pomocowym. Termin na spłatę raty długu do EBC w wysokości 3, pięć mld euro przypada naturalnie w najbliższy poniedziałek, 20 lipca.

chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chiny przekształcają firmy państwowe po spółki akcyjne

Chińskie molochy, które dziś są w rękach rządu centralnego, do finiszu 2017 roku mają pozostawać przekształcone w spółki wraz z ograniczoną odpowiedzialnością lub korporacji akcyjne. Pekin chce przy ten sposób skostniałe spółki…...

Czytać
chińska gospodarka słabnie. Są kolejne oznaki spowolnienia  Wraz ze świata

Chińska gospodarka słabnie. Są kolejne oznaki spowolnienia Wraz ze świata

Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek Chiński gigant…...

Czytać