blisko

Temat: Elektrownia atomowa

Budowa drugiej elektrowni atomowej po Bułgarii  Ze świata

  • "Nieformalna rozstrzygnięcie zapadła". Minister energii o elektrowni atomowej w Polsce
  • Imponujące zarobki w atomowej spółce
  • Rachunek za naszego kraju atom liczony w miliardach. "Rozpiętość cen jest niesłychanie duża"
  • Ważą się losy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jest chętny na wyłożenie części pieniędzy
  • Kontrowersje co do elektrowni atomowej na Węgrzech. Austria pozwie Komisję Europejską

Po ponad pięciu latach Bułgaria wraca do odwiedzenia budowy drugiej elektrowni atomowej. Została ona uznana zbytnio obiekt o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego i wpisana do rządowej strategii.

Oficjalnie wznowienia pomysłu nie ogłoszono, ale według ekspertów wpisanie go do strategii bezpieczeństwa narodowego demonstruje determinacje rządu, by powrócić do pomysłu porzuconego po marcu 2012 roku.

Białoruś buduje elektrownię atomową. Łukaszenka odpowiada sąsiadom

„Skoro dany obiekt jest priorytetowy w strategii bezpieczeństwa narodowego, oznacza to z całkowitą pewnością, że ma powstać” – stwierdził ekonomista Georgi Wułdżew.

Zanim bułgarski rząd zdecydował się wprowadzić budowę drugiej elektrowni atomowej do swojej strategii, minister energetyki Temenużka Petkowa kilkanaście razy złożyła wizytę po Moskwie, a rosyjska witryna www wielokrotnie wyraziła gotowość uczestniczenia w projekcie.

Ocena perspektyw i rentowności inwestycji

Kilka miesięcy temu rząd zamówił też w Bułgarskiej Akademii Nauk ocenę możliwości i rentowności inwestycji. Wedle analizy, której fragmenty udostępniono opinii publicznej w listopadzie, projekt jest perspektywiczny przy zachowaniu następujących warunków: o ile jego koszt nie przekraczał 10, 5 mld € i gdyby zagwarantowano kredyt w wysokości 70 proc. tej kwoty przy odsetkach nie wyższych niż cztery, 5 proc. rocznie.

Analiza, przy opracowaniu której to uwzględniono rozwój sytuacji energetycznej na Bałkanach w kolejnych 30 latach, nie będzie opublikowana w całości, ponieważ zawiera poufne dane.

Kiedy oficjalne ogłoszenie wznowienia projektu?

Według nieoficjalnych informacji ogłoszenie wznowienia projektu ma nastąpić w innej połowie 2018 roku, na zakończeniu bułgarskiej prezydencji UE. Pomysł budowy drugiej elektrowni atomowej jest dość popularny wśród ludności. Badanie instytutu Gallupa z listopada pokazuje na 63 proc. poparcie dla reanimacji projektu, aczkolwiek eksperci przestrzegają, że m. in. produkcja prądu po nowej elektrowni będzie droższa niż w tej, zbudowanej w latach siedemdziesiątych.

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii

Projekt budowy drugiej elektrowni jądrowej w Bułgarii powstał przy latach osiemdziesiątych, a przy 1990 roku został zamrożony. Reaktywowano go w 2003 roku, ale w styczniu 2012 roku rząd wstrzymał budowę, mimo iż wydano na nią ok. jednej mld euro.

W 2012 roku Rosja zaskarżyła do sądu decyzję parlamentu bułgarskiego o rezygnacji jak i również zażądała półtora miliarda euro odszkodowania za zamówione reaktory. W czerwcu 2016 r. Bułgaria została skazana na grzywnę w wysokości 620 mln euro przez Sąd Arbitrażowy Międzynarodowej Izby Komercyjnej w Paryżu.

bIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Tort jest ogromny. Każdy życzyłby urwać dla siebie jakim sposobem największy kawałek. Tort będzie coraz większy. Składnikami, z których został zrobiony, istnieją dane, także te na temat ludzi, którzy często…...

Czytać