blisko

Temat: Gospodarka

Chile: pracownicy największej na kuli ziemskiej kopalni miedzi chcą strajkować  Ze świata

  • Projekt budżetu dzięki 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem przewlekła przerwa
  • Gospodarka rośnie, lecz inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Pracownicy położonej na chilijskiej pustyni Atacama największej na świecie kopalni miedzi Escondida zagłosowali za strajkiem, odrzucając zaoferowaną im przez koncern BHP Billiton propozycję płacową - poinformował w czwartek Reuters.

Oferta angielsko-australijskiej firmy zawierała m. in. propozycję wzrostu płac o 1, 5 proc. Personel domagają się 5-procentowych podwyżek.

Doradcy Trumpa potrzebują jeszcze wyższych ceł na chińskie towary. "Prezydent stanie się stosował presję"

Za strajkiem zagłosowało 1955 członków związku zawodowego, a 370 opowiedziało się za przyjęciem "końcowej oferty" BHP Billiton, największego na świecie koncernu wydobywczego.

"Mamy nadzieję, iż biorąc pod uwagę niezaprzeczalną wolę odrzucenia oferty spółki, co zostało przez nas pokazane w dojrzały oraz demokratyczny sposób, koncern uchwyci potrzebę znalezienia porozumienia uznającego nasze prawa" - napisano w oświadczeniu pracowników.

Mediacje

Oczekuje się, hdy BHP Billiton poprosi o mediację rząd Chile, co może odroczyć rozpoczęcie strajku.

W 2017 roku kalendarzowego górnicy w położonej w wysokości 3, 3 tys. metrów n. p. metrów. kopalni Escondida prowadzili 44-dniowy strajk. Jak pisze Reuters, "wstrząsnął on światowymi rynkami miedzi" i obniżył rozwój gospodarczy w Chile. To południowoamerykańskie państwo jest najogromniejszym producentem miedzi na świecie; jego gospodarka jest równo uzależniona od eksportu tego surowca.

bIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

BIEC: Wskaźnik Przyszłej Inflacji po lutym wzrósł o 0, 7 pkt.

Podatki, opłaty, akcyza. Rząd dzierży plan na dodatkowe miliardy Polska gospodarka pod lupą amerykańskiej agencji. Jest decyzja "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu "Około 20 miliardów" na…...

Czytać
big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Big data zbiory danych rozwój gospodarczy

Tort jest ogromny. Każdy życzyłby urwać dla siebie jakim sposobem największy kawałek. Tort będzie coraz większy. Składnikami, z których został zrobiony, istnieją dane, także te na temat ludzi, którzy często…...

Czytać