blisko

Temat: Chiny

Chińska gospodarka słabnie. Są kolejne oznaki spowolnienia  Wraz ze świata

  • Chińska inicjatywa budzi wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa na rzecz polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na rodzimym sektorze. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Chińska system gospodarczy znów rozczarowała. Zarówno informacje dotyczące wzrostu poziomu lokaty, jak i produkcji po fabrykach w sierpniu rozległy się gorsze od prognoz. To kolejne oznaki, iż z drugiej gospodarki świata ulatuje powietrze.

Jak podaje BBC wzrost inwestycji spadł w sierpniu rok do roku do poziomu 10, 9 proc. To najgorszy wynik od 15 lat. Dodatkowo spadł pułap produkcji w fabrykach. Wzrósł on wprawdzie o 6, 1 proc., ale był gorszy od prognoz, które określano na 6, czterech proc.

Chiny mogą wywołać globalną recesję. Ponad 50 proc. szans

Kiepskie dane

BBC argumentuje, że to kolejny dokument na to, że gospodarcza potęga spowalnia. Świadczą na temat tym także spadające odczyty dotyczące ilości sprzedanych samochodów, niższego poziomu importu a także inflacji. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie zmniejszył się również chiński wywóz towarów i popyt wewnętrzny.

Jeszcze w zeszłym tygodniu premier Chin Li Keqiang przekonywał, że jego państwo wciąż jest na porządnej drodze do osiągnięcia zamierzonych celów gospodarczych. Twierdził też, że w osiągnięciu siedmiu, 4 proc. wzrostu PKB nie przeszkodzą też kiepskie dane ekonomiczne. Jego zdaniem pomogą w tym interwencje władz.

A owe są coraz liczniejsze. Warto przypomnieć, że Chiny od listopada zeszłego roku już pięciokrotnie obniżały stopy procentowe, jak i również udzielały tanich pożyczek, by pobudzić koniunkturę gospodarczą w polsce. Szef chińskiego rządu obiecał też, że podejmie kolejne kroki, aby odwrócić niepożądany trend i zwiększyć wewnętrzny popyt.

Tną prognozy

Warto przypomnieć, że wcześniej Chiny zrewidowały swoje recenzje dotyczące wzrostu gospodarczego. Szacowały wcześniej, że gospodarka państwie będzie rozwijać się w tym roku na poziomie 7, 4 proc. Po korekcie obniżono te prognozy na temat 0, 1 proc. To najsłabsze oczekiwania od niedaleko ćwierćwiecza.

Wielu ekonomistów uważa, że spowolnienie chińskiej gospodarki może negatywnie odbić się na kondycji globalnej gospodarki.

bezpieczniej, szybciej, więcej pociągów. PKP chce uruchomić nowy system łączności  Informacje

Bezpieczniej, szybciej, więcej pociągów. PKP chce uruchomić nowy system łączności Informacje

Pociągi jadą szybciej. Wróciły na Centralną Magistralę Kolejową Szykują się zmiany dzięki kolei. Podróż wydłuży się nawet o kilkadziesiąt minut Przegląd prasy. Miliardy dzięki kolejowe połączenia z zagranicą Miliardowe inwestycje…...

Czytać
belgia reformuje podatki. Butelka napojów alkoholowych podrożeje o 2, pięć euro  Prawo

Belgia reformuje podatki. Butelka napojów alkoholowych podrożeje o 2, pięć euro Prawo

"Absolutny rekord" w PIT-ach. Ministerstwo podało dane Kiedy redukcja stawek VAT? Ekonomiści komentują plan ministerstwa Zmiany przy PIT, ale z warunkami Coraz mniej czasu na rozliczenie PIT Spór po rządzie o…...

Czytać