Czy Chiny najeżdżają Stany Zjednoczone poprzez inwestycje typu greenfield?

17 lutego 2021
Category: Które Mogą

Chiny mogą nie potrzebować armii do inwazji na Stany Zjednoczone.

 • AAAOd wieków imperia polegały na potędze militarnej, aby najeżdżać i okupować obce ziemie. Chiny przyjęły inne podejście, aby rozszerzyć swoją obecność na świecie: inwestycje. W ciągu ostatnich 20 lat Pekin zainwestował setki miliardów dolarów w innych krajach, w szczególności w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), globalnej kampanii inwestycyjnej na rzecz budowy tras kolejowych, drogowych i morskich łączących Czerwonego Smoka z Afryką. , Azji Środkowej i Europy. W XXI wieku chiński rząd przerzucił się na największe zagrożenie bezpieczeństwa narodowego krajów na całym świecie. Czy przywiązanie do Chin i ich obietnicy bogactwa jest niebezpieczne? Pomimo obaw Stanów Zjednoczonych, dolary inwestycyjne od podstaw mogą okazać się Mefistofelowską okazją dla stanów z ograniczoną gotówką.

  Widząc GreenfieldInwestycja typu greenfield to bezpośrednia inwestycja zagraniczna (BIZ) firmy spoza Stanów Zjednoczonych. W zglobalizowanej gospodarce stało się to nową normą. Przykładem aktywów typu greenfield może być BMW (Niemcy) lub BP (Wielka Brytania) budujące obiekty w Stanach Zjednoczonych. Chociaż ten rodzaj handlu jest pozytywnym zjawiskiem na rynku międzynarodowym, aktywa będące własnością państwa mogą być bardziej irytujące.

  W ostatnich latach Chiny wysyłały przedsiębiorstwa państwowe (SOE) do całej gospodarki USA. Te wspierane przez rząd organizacje są finansowane przez chińskie banki państwowe i dotowane przez rząd. Są obojętni na osiągnięcie zysku. Ich podstawową inicjatywą jest uzyskanie dostępu do rynku i kontroli technologicznej w celu wspierania chińskich interesów i uzyskania przewagi konkurencyjnej nad przeciwnikami.

  Ponieważ stany są sparaliżowane deficytami budżetowymi, niedoborami emerytalnymi i spadającym kapitałem, gubernatorzy z otwartymi ramionami witają inwestycje od podstaw. Zwykle idą tak daleko, że rozszerzają różnorodny wachlarz zachęt poprzez lokalne i stanowe wysiłki rozwojowe. W przypadku Chin podatnicy potencjalnie subsydiują zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego.

  Według nowego badania przeprowadzonego przez firmę badawczą i konsultingową Rhodium Group, chińskie firmy zakończyły bezpośrednie inwestycje w Stanach Zjednoczonych o wartości prawie 5 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku, w porównaniu z 3,4 miliarda dolarów w zeszłym roku. Badacze ostrzegają, że „przepływy kapitału raczej nie przywrócą do życia w (drugiej połowie), pośród utrzymujących się obaw systemowych i polityki wyborczej w USA. W oddzielnym raporcie Rhodium analitycy zauważyli, że „nakłady inwestycyjne na trwające konstrukcje od podstaw są przypieczętowane przez kilka następnych lat, więc jest mało prawdopodobne, aby doszło do masowego spadku tych inwestycji.

  Czy rząd federalny podejmie działania? Jak dotąd tylko jeden senator zajął się zagrożeniem piwowarskim.

  „Jesteś zatrudnionyRząd Stanów Zjednoczonych rozszerzył niedawno uprawnienia Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (CFIUS) w celu przeglądu i zapobiegania inwestycjom zagranicznych firm, które mogą zagrozić bezpieczeństwu narodowemu Ameryki. Reforma ustawy o modernizacji przeglądu ryzyka inwestycji zagranicznych (FIRRMA) nie obejmowała inwestycji typu greenfield, mimo że sekretarz stanu Mike Pompeo alarmował podczas przemówienia do National Governors Association w lutym.

  „Pozwolę ci zdecydować, gdzie Twoim zdaniem należysz. Ktoś w Chinach już to zrobił. Rzeczywiście, wielu z was w tym raporcie jest wymienianych z nazwiska – powiedział Pompeo. „I faktycznie, bez względu na to, czy jesteś postrzegany przez KPCh jako przyjacielski czy twardogłowy, wiedz, że to na ciebie działa, wiedz, że pracuje nad zespołem wokół ciebie.

  Senator John Kennedy (R-LA) podjął próbę rozwiązania tego problemu, przedstawiając w sierpniu ustawę o ujawnianiu chińskich inwestycji w pasy i drogi w Ameryce. Projekt pozwoliłby CFIUS na dokonanie przeglądu inwestycji typu greenfield realizowanych przez chińskie przedsiębiorstwa państwowe, w tym transakcji z mocą wsteczną. Od czasu wprowadzenia tego ustawodawstwa nigdzie nie odeszło na Kapitolu.

  Rzeczywiście, ustawodawcy nie podjęli działań, a Chiny dostrzegły tę słabość. Krajowa Izba Handlowa ogłosiła, że ​​inwestycje typu greenfield będą najlepszym i najpowszechniejszym sposobem wejścia chińskich firm – prywatnych i państwowych – na rynek amerykański.

  Jim Talent, starszy pracownik w Bipartisan Policy Centre, napisał dla National Review w czerwcu 2016 r .:

  „Kongres idzie, zanim ucieknie, i wciąż zastanawia się, jak najlepiej zareagować na długoterminową strategię Chin dotyczącą zdominowania kluczowych segmentów światowej gospodarki. Nie dziwię się więc, że obecne projekty reform nie zajmują się kwestią greenfieldów. Ale Kongres i administracja Trumpa będą musieli sobie z tym poradzić. Kiedy chińskie przedsiębiorstwo państwowe buduje aktywa typu greenfield w Stanach Zjednoczonych, zwykle poza zyskiem są inne obiekty – obiekty, które nie wróży dobrze amerykańskim pracownikom lub amerykańskiemu bezpieczeństwu narodowemu .

  Biorąc pod uwagę, że Swamp skupia się głównie na pokonaniu prezydenta Donalda Trumpa i cyrku otaczającym nominację Amy Coney Barrett do Sądu Najwyższego, wątpliwe jest, aby cokolwiek zostało zrobione w tej sprawie.

  Okazja z MefistofeląPozostaje nam zbyt wiele pytań na temat, który prawdopodobnie nie pojawi się na międzynarodowych nagłówkach lub zdominuje wybory w 2020 roku. Biorąc pod uwagę przytulne stosunki jego rodziny z Chinami, co stałoby się z pieniędzmi od podstaw, gdyby były wiceprezydent Joe Biden został prezydentem? Czy Chiny mogą utrzymać swój globalny zasięg, biorąc pod uwagę, jak bardzo są bankrutem? Czy państwa byłyby skłonne zrezygnować z miliardów ulg finansowych i tworzenia miejsc pracy? Jak napisał Johann Wolfgang von Goethe w Faust : „Podczas gdy pragnienia i aspiracje człowieka budzą się, nie może wybierać, ale błądzić. Państwa prawdopodobnie padną ofiarą obietnic zastrzyków gotówki, ale może to potencjalnie wywołać długoterminowe konsekwencje dla narodu, który będzie walczył z Pekinem.

 • We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy