Czy powinieneś inwestować w obligacje?

17 lutego 2021

W świetle pandemii i utrzymującego się kryzysu gospodarczego często zadawano nam pytanie, czy zalecamy inwestowanie w obligacje. Obligacje są zwykle opisywane jako mniej zmienne niż tradycyjne inwestycje w akcje, co czyni je bardziej stabilnym wyborem i mogą odgrywać kluczową rolę w strategii inwestycyjnej.

Więc czym jest więź?Obligacja (aka o stałym dochodzie) to instrument używany przez rządy i firmy do pozyskiwania pieniędzy poprzez pożyczki od inwestorów. Pomyśl o nich jak o pożyczkach. Są one zwykle emitowane przez rząd i firmy w celu finansowania określonych projektów, a nie do faktycznej emisji udziałów w firmie. Wiele z tych obligacji otrzymuje ratingi, które określają, jak solidna może być inwestycja.

Dwie kategorie to klasa inwestycyjna i wysoka rentowność. Ich oceny są jak ocena kredytowa, z wyjątkiem rządów i firm. Im lepsza ocena, tym niższe odsetki i mniejsze ryzyko. To tak, jakbyś miał dobrą zdolność kredytową: otrzymujesz niższe oprocentowanie pożyczek.

Oto kilka różnych rodzajów obligacji, o których możesz usłyszeć w nowym:

Obligacje korporacyjne: są emitowane przez firmę w celu finansowania projektów ekspansji, badań i rozwoju. Zwroty z obligacji korporacyjnych podlegają opodatkowaniu, ale zazwyczaj dają wyższe zyski niż obligacje rządowe, co kompensuje podatki.

Obligacje komunalne: ten rodzaj obligacji jest emitowany przez miasto lub stan w celu finansowania projektów, takich jak szkoły, drogi i szpitale. Tego typu obligacje mają nieopodatkowane zwroty. Istnieją dwa rodzaje obligacji komunalnych:

Ogólne zobowiązanie: te obligacje finansują projekty, które nie przynoszą dochodu, ale raczej dodają wartość społeczności, takie jak plac zabaw lub park. Płatności są gwarantowane z tytułu tych obligacji w dobrej wierze i często są opłacane w postaci wzrostu podatków.

Obligacje dochodowe: oczekuje się, że te obligacje przyniosą dochód, a inwestorom zwrócą się dochodem, który wygenerują. Przykładem obligacji przychodowych jest nowa autostrada. Dochody z opłat za przejazd nową autostradą stałyby się zwrotem dla inwestorów. Dochód z obligacji przychodowych jest zazwyczaj wyższy niż z obligacji ogólnego przeznaczenia.

Obligacje skarbowe: są to obligacje emitowane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Są uważane za wolne od ryzyka. Ze względu na niskie ryzyko nie przynoszą wysokich zysków, a każdy dochód jest opodatkowany przez rząd federalny.

Junk Bonds: są to po prostu obligacje korporacyjne o niskim ratingu. Mogą oferować wyższe zyski, ale wyższy zwrot wiąże się z wyższym ryzykiem.

Fundusze obligacji: są to zasadniczo fundusze obligacji. To grupa obligacji, które są utrzymywane w ramach jednego funduszu. W ten sposób inwestujesz w portfel obligacji, zamiast wybierać tylko jedną konkretną obligację. Fundusze obligacji mogą również zawierać wiele rodzajów obligacji (korporacyjne, komunalne i skarbowe). Zaletą funduszu obligacji jest minimalizacja ryzyka. Inwestując w wiele obligacji, istnieje większa szansa na większy zwrot. Z drugiej strony te obligacje są zarządzane profesjonalnie, więc prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić opłatę za zarządzanie.

Skąd wiesz, czy inwestowanie w obligację jest dla Ciebie odpowiednie? Jak długo chcesz się zaangażować? Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić termin ważności obligacji. Niektóre mogą mieć 5 lub 10 lat, a nawet więcej. Jeśli spodziewasz się, że będziesz potrzebować pieniędzy przed upływem terminu obligacji, kupowanie obligacji nie jest rozsądne.

Jak duże ryzyko możesz podjąć w oparciu o swoje cele? Pamiętaj, aby sprawdzić ocenę obligacji przed dokonaniem zakupu. Rating obligacji pozwoli Ci dowiedzieć się, jaka jest zdolność kredytowa obligacji. AAA to najwyższy rating, jaki może mieć obligacja, podczas gdy poniżej C jest to obligacja śmieciowa.

Wysokie oceny = bardziej stabilne, ale niższy potencjał zarobkowy

Niskie oceny = wyższe ryzyko, ale potencjalna wyższa nagroda

Jakie są korzyści z inwestowania w obligacje?Obligacje zwykle obiecują zwrot. O ile nie inwestujesz w obligacje śmieciowe lub stopa inflacji nie jest szczególnie wysoka, zazwyczaj otrzymasz zwrot przy zakupie obligacji. Nie oznacza to, że każda obligacja przynosi zyski lub że zwroty będą wysokie, ale inwestowanie w obligacje jest uważane za stosunkowo bezpieczną inwestycję.

Obligacje mogą pomóc w dywersyfikacji portfela. Niezależnie od tego, czy jesteś nowy w inwestowaniu, czy nie, ważne jest, aby mieć zróżnicowany portfel – obejmuje to inwestycje zarówno w akcje, jak i obligacje.

Obligacje komunalne to sposób na bezpośrednie inwestowanie w społeczność. Mogą nie zapewniać wysokich zysków, ale dajesz z siebie i prawdopodobnie pomagasz zapewnić zasoby, które poprawią wartość życia jednostek w społeczności.

Czy istnieje ryzyko związane z inwestowaniem w obligacje?Oczywiście, jak w przypadku każdej inwestycji, zawsze istnieje ryzyko. W przypadku wzrostu stóp procentowych wartość obligacji maleje. Podobnie, jeśli stopa inflacji rośnie szybciej niż wartość dóbr, które dostarczasz, może przewyższyć wartość obligacji, a zatem obligacja może stracić na wartości. Obligacje zyskują na wartości dopiero w wyznaczonym terminie, natomiast akcje można sprzedać w dowolnym momencie.

Jak zaczacJeśli nadal nie wiesz, jak włączyć obligacje do swojego portfela, dobrze jest sprawdzić, czy masz już obligacje! Na przykład, jeśli masz jakiekolwiek fundusze na datę docelową (takie jak data docelowa 2060 lub cykl życia 2055) na kontach emerytalnych, to całkiem bezpieczny zakład, że obejmują one obligacje. Jeśli masz konto maklerskie z robo-doradcą, takim jak Betterment lub Wealthfront, sprawdź, czy na przykład jesteś właścicielem ETF US High Quality Bond ETF lub ETF US Municipal Bond ETF.

Jak w przypadku każdej inwestycji, zalecamy, aby przed zakupem porozmawiać z trenerem finansowym o swoim pełnym obrazie finansowym i celach. Zawsze zalecamy posiadanie funduszu awaryjnego i wszelkich długów na planie spłaty, zanim zaczniesz inwestować!

Gotowy, aby przenieść swoje finanse na wyższy poziom?

Aby rozpocząć, umów się na bezpłatną 20-minutową rozmowę konsultacyjną z członkiem naszego zespołu. Zadamy Ci kilka podstawowych pytań, aby lepiej Cię poznać, przeprowadzimy Cię przez etapy naszego programu szkoleń finansowych i oczywiście odpowiemy na wszelkie pytania. Bez presji, by dołączyć!

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy