Żądanie wyciągów bankowych z zamkniętego konta

Żądanie wyciągów bankowych z zamkniętego konta
16 października 2020
Category: Konto Bankowe

Wyciągi bankowe to ważne dokumenty finansowe. Wymieniają wszystkie transakcje, które mają miejsce na danym koncie i mogą być krytycznymi zasobami, jeśli masz do czynienia z jakimś sporem finansowym. Jeśli konto bankowe jest otwarte, uzyskanie kopii wyciągów bankowych jest stosunkowo łatwe, ponieważ są one zwykle dostępne online. Ale jeśli konto bankowe jest zamknięte, nie zawsze jest to możliwe. Jeśli zastanawiasz się: „Czy mogę otrzymać wyciągi bankowe z zamkniętego konta?” oto, co musisz wiedzieć, prosząc o wyciągi bankowe z zamkniętego konta.

Jak długo banki muszą przechowywać wyciągi w aktach

Zgodnie z prawem banki są zobowiązane do przechowywania większości dokumentów finansowych dotyczących indywidualnych rachunków czekowych i oszczędnościowych przez co najmniej pięć lat. Obejmuje to szczegółowe informacje o zamkniętych kontach.

Jeśli żądasz wyciągów bankowych, które mają pięć lat lub mniej, Twoja instytucja finansowa musi przechowywać te informacje. W przeciwnym razie bank narusza prawo.

Żądanie wyciągów bankowych z zamkniętego konta

Jeśli potrzebujesz wyciągu bankowego z zamkniętego konta, zwykle nie możesz uzyskać do niego dostępu online. Większość instytucji finansowych zapewnia dostęp online do tych dokumentów tylko obecnym klientom i do otwartych rachunków. Jednak nie zaszkodzi sprawdzić, czy nadal masz dane logowania. Jeśli tam są, możesz je wydrukować lub zapisać samodzielnie. Jeśli nie, musisz wykonać dodatkowe czynności.

Na szczęście żądanie wyciągów bankowych jest w większości przypadków dość prostym procesem. Jednak kroki mogą się różnić w zależności od banku. Dlatego w pierwszej kolejności należy skontaktować się telefonicznie ze swoim bankiem. W ten sposób pracownik może przedstawić przegląd procesu.

W zależności od banku możesz poprosić o wyciągi bankowe przez telefon, listownie lub osobiście. We wszystkich tych scenariuszach będziesz musiał wykonać kroki w celu zweryfikowania swojej tożsamości, zapewniając sobie prawowity dostęp do informacji. Być może będziesz musiał podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego i adres pocztowy. W niektórych przypadkach mogą poprosić o numer konta, którego dotyczy problem.

Jeśli bank wymaga, aby te wnioski były składane osobiście, musisz mieć przy sobie odpowiedni dokument tożsamości ze zdjęciem. Zwykle wystarczy prawo jazdy, dowód osobisty lub paszport.

Definiowanie wniosku o wyciąg bankowy

Po podaniu swojej tożsamości musisz podać dodatkowe szczegóły dotyczące wniosku o wyciągi bankowe. Zazwyczaj musisz podać zakres dat obejmujący wszystkie żądane wyciągi.

Jeśli cały ten zakres dat przypada na ostatnie pięć lat, wszystkie wyciągi powinny być dostępne. Wszystko poza tym pięcioletnim okresem nie musi być przestrzegane przez prawo. Jednak niektóre banki mają starsze rekordy, więc mogą być dostępne, jeśli o nie poprosisz.

Opłaty za przedruk wyciągu bankowego

Banki mogą pobierać opłatę za wszelkie przedruki wyciągów bankowych. Wysokość opłaty może być różna, chociaż zwykle mieści się w przedziale od 1 do 5 USD za każdą kopię pojedynczego wyciągu.

Na przykład Bank of America pobiera 5 USD za kopię wyciągu. Jeśli potrzebujesz trzech wyciągów (jeden egzemplarz każdego z trzech wyciągów), zapłacisz 15 USD za usługę. Jeśli potrzebujesz dwóch kopii jednego wyciągu, będzie to kosztować 10 USD.

Odbieranie kopii wyciągów bankowych

Sposób otrzymywania wyciągów bankowych różni się również w zależności od instytucji. Jeśli złożysz wniosek osobiście, a akta będą natychmiast dostępne, pracownik może je wydrukować i od razu Ci je dostarczyć. Składając wniosek telefonicznie lub pocztą, możesz umówić się na odbiór wyciągów z banku lub wysłanie ich pocztą.

W przypadkach, gdy rekordy są archiwizowane, natychmiastowy dostęp może nie być możliwy. Otrzymanie informacji może zająć pracownikowi kilka dni, więc będziesz musiał poczekać, aby je odebrać lub poprosić o wysłanie ich pocztą po wydrukowaniu.

Żądanie wyciągów z konta osoby zmarłej

Jeśli potrzebujesz wyciągów bankowych z konta, które zostało zamknięte, a pierwotny właściciel konta nie żyje, zazwyczaj musisz złożyć tę prośbę osobiście. Banki będą musiały potwierdzić Twoją tożsamość, fakt, że właściciel nie żyje i masz prawo dostępu do informacji.

Oprócz dostarczenia bankowi dowodu tożsamości ze zdjęciem, spodziewaj się, że zostaniesz poproszony o okazanie aktu zgonu zmarłego. To pokazuje instytucji, że pierwotny właściciel zmarł i że istnieje oficjalny zapis śmierci.

Zwykle musisz być administratorem lub wykonawcą spadku po zmarłym, aby mieć dostęp do tych oświadczeń. Musisz mieć dokumentację wskazującą, że jesteś wyznaczony do pełnienia tej roli.

Po udostępnieniu odpowiednich dokumentów proces przebiega tak samo, jak w przypadku osoby żyjącej z zamkniętym kontem. Musisz określić daty wyciągu, uiścić wymaganą opłatę za przedruk i wybrać metodę dostawy w oparciu o dostępne.

Pobieranie wyciągów bankowych z banku, który upadł

Kiedy bank upada, uzyskanie wyciągów może być trudniejsze, ale nie jest niemożliwe. Najpierw musisz ustalić, czy bank, który upadł, został przejęty przez inną instytucję. Jeśli tak, to z tym podmiotem musisz się skontaktować. Następnie ta instytucja może poinformować Cię, jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać te oświadczenia.

Jeśli udziały banku są zarządzane przez Federalną Korporację Ubezpieczeń Depozytów (FDIC), musisz skontaktować się z FDIC, aby złożyć wniosek o wyciągi. Z FDIC można skontaktować się telefonicznie pod numerem 1-800-523-8089.

Czy kiedykolwiek musiałeś prosić o wyciągi bankowe z zamkniętego konta? Opowiedz nam o swoich doświadczeniach w komentarzach poniżej.

Jeśli lubisz czytać nasze posty na blogu i chciałbyś spróbować swoich sił w blogowaniu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość; możesz dokładnie to zrobić, korzystając z porad dotyczących oszczędzania. Po prostu kliknij tutaj, aby rozpocząć .

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy