Jest nowy sposób na odzyskanie skradzionego krypto

17 lutego 2021
Category: Przy Użyciu
Ian Allison
Jest nowy sposób na odzyskanie skradzionego krypto

„Moja pierwsza strata była z CoinsMarkets. Stało się to, gdy giełda zamknęła się naszymi środkami. Nawet nie próbowałem się z nikim skontaktować ani powiadomić żadnej policji .

To słowa nieustraszonego inwestora kryptowalutowego – jednego z wielu, którzy odpowiedzieli na tweeta z pytaniem o brak możliwości odwołania, z jakim ludzie mają do czynienia, gdy ich aktywa zostaną skradzione w wyniku włamania, oszustwa typu exit scam lub schematu Ponzi.

Według Pawła Kuskowskiego, dyrektora generalnego firmy Coinfirm, skradzionych kryptowalut na rynku jest aż 10 miliardów dolarów. Chce dać ofiarom szansę na odzyskanie funduszy.

CoinDesk, co ujawniono wyłącznie w CoinDesk, nawiązał współpracę z globalną firmą śledczą Kroll, oddziałem firmy konsultingowej Duff & Phelps. Uruchomiona wspólna inicjatywa nazywa się ReclaimCrypto i łączy najnowsze techniki kryminalistyczne blockchain z bardziej ugruntowanym światem dochodzeń prawnych i odzyskiwania aktywów.

Kuskowski powiedział CoinDesk:

„Jak dotąd nie ma jednego miejsca, do którego ofiary mogą się udać i uzyskać pomoc. To prawie tak, jakby błagali o zainteresowanie kogoś ich sprawą. W końcu muszą sami to rozwiązać; poszukać prawnika, być może w innej jurysdykcji .

Dane dotyczące tego, co można odzyskać, są różne. Na przykład CipherTrace, inna firma analityczna, powiedziała niedawno, że w tym roku utracono około 4 miliardów dolarów w kryptowalutach. Szacunki Kuskowskiego obejmują historyczne (i jeszcze nierozwiązane) wydarzenia, takie jak Mt Gox, które w dzisiejszych pieniądzach wyniosłyby około 1 miliarda dolarów.

Nie trzeba dodawać, że Kuskowski i jego zespół nie robią tego tylko dla dobra ludzkości – są naliczane opłaty za sukces w poszczególnych przypadkach, powiedział CoinDesk, dodając:

„Przeprowadzając analizę rynku dla tego produktu, zaczęliśmy od obliczenia rodzaju najważniejszych przypadków, w przypadku których wiemy, że możemy odnieść sukces i odzyskać środki, czyli około 200 przypadków.

Same te sprawy to około 1,5 miliarda dolarów – dodał Kuskowski.

Jak to działa

Coinfirm to chleb powszedni, czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy (AML) w sieciach kryptograficznych, realizowane poprzez analizę historii transakcji przy użyciu różnych inteligentnych rozwiązań i analiz big data. Podobnie jak Chainalysis i Elliptic, działa z około 50 giełdami i zbudował dużą bazę danych w tym obszarze.

Partner Coinfirm, Kroll, przyjmuje bardziej „tradycyjne podejście, które może obejmować wydawanie nakazów sądowych w celu nakłonienia dostawcy usług internetowych do ujawnienia szczegółów dotyczących adresu IP lub wykorzystywanie byłych agentów FBI i CIA do przeszukiwania ciemnej sieci w poszukiwaniu działań związanych ze skradzionymi środkami .

Należy zauważyć, że Kroll nie jest nowy w kryptowalutach: firma współpracowała w zeszłym roku z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) w związku z oszukańczymi ofertami monet. Kroll mówi również CoinDesk, że pomogło wyśledzić sprawców w Europie za 27,8 miliona dolarów kradzieży bitcoinów.

Jeśli ofiary strat zdecydują się na takie rozwiązanie, Kroll może potencjalnie zapewnić finansowanie sporów przez strony trzecie. Oznacza to, że firmy, które zapewniają specjalistyczne finansowanie na rynku prawnym, takie jak Burford Capital czy Therium, poniosą koszty sporów sądowych. W tym celu zabierają około 30 procent odzyskanych środków, a resztę zwracają ofiarom.

Benedict Hamilton, dyrektor zarządzający w Kroll, powiedział CoinDesk:

„Z punktu widzenia ofiary, gdzie policja nie odzyskała tych pieniędzy, nie musi nic wydawać, aby coś dostać. I nikt nie odzyskuje środków w ich imieniu bez ich zgody. To sprawia, że ​​cała ekonomia odzyskiwania skradzionych funduszy jest zupełnie inna – co jest bardzo ekscytujące .

Odnosząc się do Coinfirm jako „pochodni świecącej na łańcuchu bloków, Hamilton powiedział, że Kroll może to rozszerzyć w mroczną głębię ciemnej sieci. Kroll Cyber ​​kieruje wyspecjalizowaną jednostką darkweb z Pittsburgha w Pensylwanii, którą nadzoruje Keith Wojcieszek, były szef wydziału kryminalnego wydziału cybernetycznego Secret Service.

Ta operacja analizuje petabajty ciemnych danych internetowych z witryn peer-to-peer, powiedział Hamilton, dodając:

„Mając na uwadze inicjatywę ReclaimCrypto, byliśmy w stanie zmienić jej przeznaczenie, abyśmy mogli przejść do tej bazy danych z łańcuchem portfela i poszukać wszelkich identyfikatorów powiązanych z tą nazwą portfela – być może rozmowa na temat sprzedaży skradzionych kart kredytowych lub kogoś oferującego usługi przestępcze i podającego ten portfel jako adres .

Podążaj za pieniędzmi

Hamilton wyjaśnił, że istnieją dwie ścieżki, którymi można podążać, jeśli chodzi o dochodzenie w sprawie kryptowalut: dowiedzieć się, kto to zrobił lub podążać za pieniędzmi.

Celem ReclaimCrypto jest przede wszystkim odzyskiwanie zasobów, ponieważ za to płaci klient. Ale ostatecznie obie ścieżki prowadzą do tego samego miejsca, powiedział Hamilton, dodając:

„Jest nie do pomyślenia, aby proces dochodzeniowy zakończył się bez podania wszystkich szczegółów odpowiednim organom ścigania, a następnie w celu uzyskania korzyści z pracy i zamknięcia złodziei.

Większość działań ReclaimCrypto będzie koncentrować się na bitcoinach i eterze, ale obejmie również XRP, BCH, LTC, NEO i DASH. Pechowcy, którzy stracili majątek, mogą dowiedzieć się więcej tutaj.

Jeśli chodzi o tych, którym skradziono monety, niektórzy traktują to filozoficznie. „Takie jest życie – powiedział wspomniany inwestor, dodając:

„Dzięki temu bardzo się rozwinąłem i jest to część mojej przygody z kryptowalutą.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy