Oto dlaczego Wells Fargo i inne akcje dużych banków wzrosły w poniedziałek

17 lutego 2021
Category: Jpmorgan Chase

Mała obiecująca wiadomość na temat szczepionek na koronawirusa daje inwestorom nadzieję.

Co się stało

W poniedziałek giełda miała wyjątkowo mocny dzień. O 15:50 EDT indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o ponad 4%, a indeks S&P 500 nie był daleko w tyle.

Sektor finansowy osiągnął najlepsze wyniki na rynku, a największe akcje banków znalazły się na plusie. Wells Fargo (NYSE: WFC) i Citigroup (NYSE: C) były liderami z „wielkiej czwórki amerykańskich banków, z obydwoma wzrostami o ponad 9%. Bank of America (NYSE: BAC) i JPMorgan Chase (NYSE: JPM) również nie radziły sobie źle, odnotowując zyski odpowiednio ponad 7% i 6%. Przyjrzyjmy się więc, dlaczego giełda radziła sobie tak dobrze w poniedziałek i dlaczego duże banki radziły sobie jeszcze lepiej.

Źródło obrazu: Getty Images.

Więc co

Największym rynkowym katalizatorem w poniedziałek było ogłoszenie, że kandydat na szczepionkę COVID-19 firmy Moderna (NASDAQ: MRNA) wykazuje obiecujące wyniki we wczesnych badaniach klinicznych. Aby być uczciwym, badanie ma bardzo małą liczebność (45 osób), a dane z niego są nadal niekompletne. Mimo to fakt, że wszystkich 45 pacjentów wyprodukowało przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2, jest obiecującym sygnałem. W raporcie wskazano również, że szczepionka była „ogólnie bezpieczna i dobrze tolerowana przez pacjentów, co z pewnością miło jest usłyszeć w badaniu, którego głównym celem jest ocena bezpieczeństwa.

Więc co to ma wspólnego z akcjami banków?

Właściwie to więcej niż myślisz. Chociaż działalność bankowa jest oczywiście bardziej złożona, niż można to opisać w paragrafie lub dwóch, wspomniane tutaj duże banki potrzebują dwóch głównych rzeczy, aby wrócić do normalności. Po pierwsze, muszą uniknąć masowej fali niespłacania kredytów. Wszyscy czterej odłożyli ostatnio miliardy więcej w rezerwach na straty, co powinno pomóc im przetrwać krótkoterminowy wzrost niewypłacalności. Ale jeśli amerykańscy pożyczkobiorcy będą mieli problemy ze spłatą swoich rachunków na szeroką skalę, te rezerwy mogą nie wystarczyć.

Po drugie, banki polegają na tym, że konsumenci i przedsiębiorstwa będą skłonni i zdolni do wydawania pieniędzy. Potrzebują ludzi do kupowania samochodów i zaciągania kredytów samochodowych. Potrzebują konsumentów posiadających zdolność kredytową, aby korzystać z kart kredytowych. Jeśli pandemia COVID-19 potrwa znacznie dłużej niż przewidywano, popyt konsumentów na kredyty może pozostać bardzo niski.

Co teraz

O to chodzi. Wielu ekspertów stwierdziło, że bodźce fiskalne z pewnością pomagają, a zezwolenia na awaryjne stosowanie niektórych potencjalnie skutecznych środków terapeutycznych, takich jak remdesivir, z pewnością pomagają, ale aby gospodarka naprawdę zaczęła wracać do czegoś zbliżonego do normalnego, będziemy potrzebować skutecznej szczepionki. SARS-CoV-2. Im szybciej taka szczepionka stanie się powszechnie dostępna, tym szybciej banki mogą (miejmy nadzieję) zobaczyć, że niespłacalność i udzielanie pożyczek powróci do normalnego poziomu.

Szczerze mówiąc, inwestorzy powinni przyjąć poniedziałkowe wiadomości o szczepionkach z przymrużeniem oka. To bardzo mała ilość danych z bardzo wczesnego etapu badania klinicznego. Ale ponieważ były to pierwsze wyniki, jakie widzieliśmy z próby szczepionek i były pozytywne, naturalne jest, że postrzegamy to jako pełen nadziei krok we właściwym kierunku.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy